1st Weekend: Friday -
Saturday - Sunday
2nd Weekend: Thursday - Friday - Saturday - Sunday
Workshops - Evening Concerts
FOX 38 POLAROID STAGE
11:00-11:45 Coushatta Dancers
12:00-1:00 Chris Ardoin & Double Clutchin
1:30-2:30 Terrence Simien & the Mailet Playboys
2:50-3:50 Marcia Ball
4:25-5:35 The Brecker Brothers
6:00-7:00 Cowboy Mouth
BELLSOUTH MOBILITY STAGE
12:15-1:20 Royann and Jim Calvin
1:45-2:35 Golden Star Hunters
3:00-4:00 Stavin' Chain
4:20-5:20 Sonny Bourg & the Bayou Blues Band
5:45-6:45 Horace Trahan & Lache Pas
WWL RAY BAN STAGE
11:10-12:00 Southern University Baton Rouge Jazz Ensemble
12:20-1:10 Kat & the Kittens
1:30-2:25 Beau Jocque & Zydeco Hi-Rollers
2:45-3:45 Little Milton
4:15-5:15 Wilson Pickett
5:50-7:00 Gladys Knight
HOUSE OF BLUES STAGE
12:00-1:00 J. Monque'D Blues Band
1:25-2:25 Bruce "Sunpie" Barnes & the Sunspots
2:45-3:45 George Porter, Jr & Runnin' Partners
4:10-5:10 John Mooney & Bluesiana
5:35-6:45 Jimmy Dawkins
WWOZ JAZZ TENT
11:30-12:15 Al Belletto Quartet
12:35-1:35 Angelle Trosclair & the New Relics
1:50-2:45 Astral Project
3:00-4:00 Tony Bazley Quintet w sp. guest Herman Riley
4:20-5:20 Kent Jordan Group w sp. guest Kevin Eubanks
5:40-7:00 Sonny Rollins
COX/CABLEREP ECONOMY HALL
11:20-12:20 Young Tuxedo Brass Band
12:40-1:40 Placide Adams Original Dixieland Hall Jazz Band
2:00-3:00 New Orleans Ragtime Orchestra
3:20-4:20 June Gardner & the Fellows
4:40-5:40 Pud Brown Palm Court Jazz Band
6:00-7:00 Early Jazz Review featuring Michael White, Fred Lonzo, Shannon Powell Bill
Huntington, Don Vappie, Steve Pistorius.
CONGO SQUARE STAGE
11:15-12:06 DJ Jimi & Ricky Bee
12:30-1:15 Percussion Inc.
1:40-2:35 Irie Vibrations
2:55-3:55 Johnny Adams
4:20-5:20 Cyril Neville & the Uptown Allstars
5:45-7:00 Black Stalin of Trinidad
LAGNIAPPE TENT
12:20-1:20 Song of Life
1:40-2:35 Arte Flamenco w sp. guests Manolo Leiva & Carlos Sanchez
3:00-4:05 Dembo Konte, Kausu Kuyateh & Mawdo Suso of The Gambia & Senegal
4:25-5:25 Jump 4 Joy
5:45-6:45 Carlos Sanchez
MUSIC HERITAGE STAGE
11:45-12:30 Bruce "Sunpie" Barnes (interview)
1:00-1:45 Young Tuxedo Brass Band(interview)
2:20-3:00 Cyril Neville (interview)
3:30-4:15 Gina Forsyth
4:30-5:15 Little Milton (interview)
5:30-6:00 (interview) Dembo Konte of Gambia
RHODES GOSPEL TENT
11:20-11:55 Inspirational Gospel Singers
12:05-12:40 St. Luke AME Choir
12:50-1:25 Watson Memorial Spiritual Church Choir
1:35-2:10 St. Frances De Sales Golden Voices
2:20-2:55 Light House Jr. Gospel Singers
3:05-3:40 First B.C. Missionary Choir
4:00-4:45 Mississippi Mass Choir
4:55-5:30 The Crownseekers
5:40-6:15 Second Morning Star Mass Choir
6:25-7:00 Sammy Berfect and Dimensions of Faith
PARADES
12:00 Black Men of Labor and Golden Trumps Social Aid and Pleasure Club, Trombone Shorty
and the All Star Brass Band
12:40 Calendar Girls Club and Original Jolly Bunch Sisters Social Aid and Pleasure Club
(Economy Hall)
2:00 Original Four & Nkrumah Better Boys Social Aid and Pleasure Club, Trombone Shorty
and the All Star Brass Band
4:00 Money Wasters Social and Pleasure Club, Jolly Bunch Social Aid and Pleasure Club and
Chosen Few Brass Band