First Weekend - Daze
Between - Second Weekend
2000 Jazzfest Daytime Grids
MON 5/1 | TUE 5/2 | WED 5/3 | |
KAT GATHERINGS | CRAWFISH BOIL (4-9p) | 3rd Annual Daze Between Party: The Wild Magnolias, Dirty Dozen | |
Café Brasil | |||
Cajun Queen Riverboat | - - - - | - - - - | String Cheese Incident (9:30p) *SOLD OUT* |
Canal Bus Stop | Soul Rebels (9p) | ||
Carrollton Station | Jason Blum Band, The Desires, Myshkin (9p) | Michelle Malone (10p) | Twang-O-Rama (10p) |
Circle Bar | Baby Rosebud | 4th Annual Absinthe Party: Snooks Eaglin (6-9p) | |
Donna's | Bob & George French, Todd Duke, Leon "Kid Chcocolate" Brown, Steve Walker, Davelle Crawford, Sista Teedy, many more (10:30p) | Nightcrawlers Brass Band (10p) | Treme Brass Band w/Benny Jones & Unk plus special guests (10p) |
Dragon's Den | Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p) | Rob Wagner Trio (9p) | Sublime Lens (9p) |
Funky Butt - Downstairs | Jonathan Lefcoski Trio (10p&12a) | James Alsanders' Jazz Project (10p&12a) | |
Funk Butt - Upstairs | Tunji (10p&12a) | The Motet (10p&12a) | Johnny Vidacovich Trio (10p&12a) |
Harrah's Hidwaway Lounge | |||
Harrah's Jazz Court | |||
House of Blues | Stain'd, Kittie, The Step Kings, Knife (8p) | George Thorogood & The Destroyers, Shannon Curfman (8p) | Funky Meters (9p) |
House of Blues - Parrish (Annex) | Sergent Garcia | John Mooney (10p) | |
Howlin' Wolf | Blow It Out Your Brass - Battle of the Bands: Rebirth Brass Band vs. Coolbone, refereed by Roderick Paulin (10p) | Continental Drifters & Friends (10p) | Luna, Hippos, MxPx (10p) |
Jimmy's Music Club | |||
Joe's Cozy Corner | |||
La Strada | Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers (9:30p) | Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers (9:30p) | |
Le Bon Temps Roule | Brint Anderson cd release party (10p) | Bart & Neti (10p) | Kermit Ruffins & the BBQ Swingers (10p) |
Lion's Den | |||
Live Bait | Theresa Andersson, Buzzy Beano (9p) | Happy Tuesday Ladies Night | |
Maple Leaf | Tree O' Frogs (10:30p), Joe Krown (1a) | Rebirth Brass Band (10:30p) | Garage-A-Trois: Charlie Hunter, Stanton Moore, Skerik (10p) SOLD OUT |
Margaritaville Café | John Fohl (3p), Blake Amos & The Miracle Pushers (6p), Mike West Big Band (9p) | John Fohl (3p), Coco Robicheaux (6p), Mike West Big Band (9p) | John Fohl (3p), Coco Robicheaux (6p), Mike West Big Band (9p) |
Matador | DJ Real (10p) | ||
Mermaid Lounge | Continental Drifters, Woodenhead, Lee Harris & The Wahini Dakinis (9:30p) | Glyn Styler & Company, Royal Fingerbowl (9:30p) | DJ Davis & The Random Cats perform The Who's Tommy & The Rolling Stones Revue (9:30p) All star cast includes: Myshkin:Tommy, DJ Davis: Pinball Wizard, Frank, Sista Teedy: Acid Queen, Debbie Davis: Mrs. Walker, Carl Nuccio: Uncle Ernie, Kevin O'Day: Uncle Kevin, Chris Rose: The Doctor, also with Chris Mule and Matt Perrine |
Mid-City Bowling Lanes - Rock & Bowl (upstairs) | Snooks Eaglin, Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen (8:30p) | Blues Harmonica Showdown & BBQ Hula Hooperama (9p) | The Iguanas, Steve Riley & the Mamou Playboys, The Grandsons (8p ) |
Mid-City Bowling Lanes - Bowl Me Under (downstairs) | - - - - | Joe "Ducktails" Clay w/Johnny J & Dale Hawkins (8:30p) | Ernie K. Doe Buffet & Show (12-5p) |
Old Point Bar | Papa Gros' Funk (Russell Batiste Jr, June Yamagishi, Jason Mingledorff, Marc Pero, John Gros w/ Brian Seeger) with Robert Mercurio sitting in (10p) | Stanton Moore & More, special guests Charlie Hunter, Skerik (10p&12a) | Ingrid Lucia & The Flying Neutrinos (10p) |
Palm Court Jazz Café | Palm Court Jazz Allstars: Sammy Rimington, Butch Thompson, Wendell Brunious, Lars Edegran, Lucien Barbarin, Bill Huntinton, Shannon Powell (8pm) | Tribute to Al Hirt: Kermit Ruffins, Leroy Jones, Jimmy LaRocca, Wendell Brunious, Charlie Miller & Palm Court Jazz Allstars (8pm) | Int'l Jazz Party: Butch Thompson, Koen & Waso de Cauter, Tommy Sanction, David Paquette, Freddy John, Sven Stahlberg, James Evans (8p) |
Praline Connection | |||
Preservation Hall | Reginald Koeller (8:30 p) | Gregg Stafford (8:30p) | Wendell Brunious (8:30p) |
Red Room | Caberet Diosa | Fredy Omar con su Banda (8:30p) | |
Rivershack Tavern | |||
Shim Sham Club | Ray Condo & The Ricochets (9p) | Port of New Orleans Jazz Band (9p) | |
Snug Harbor | Carlos Malta Quartet (9&11p) | Charmaine Neville & Friends (9&11p) | Jason Marsallis (9&11p) |
Storyville District -Parlor | Storyville Jazz Jam (5p), Algiers Brass Band (8p) | Storyville Jazz Jam (5p), Walter Payton (8p) | Storyville Jazz Jam (5p), Sharon Martin (8p) |
Storyville District - Alley | STR Digital Records Showcase: Kim Prevost & Bill Solley, Clarence Johnson III, Joe Krown Organ Combo (9:30p) | ||
Sweet Lorraines | Louisian Red Hot Records Night: Tim Laughlin, Roderick Paulin, Wardell Quezergue Big Band (10p) | Marva Wright (10p&12a) | |
Tip's French Quarter | Ellen Rogers & The Jazz Brothers | Harry Connick Sr. & His Big Band (9:30&10:30p) | |
Tip's Uptown | WWOZ Piano Night: Eddie Bo, Marcia Ball, Lenny McDaniel, Cindy Chen, Joe Krown, Mitch Woods, Davell Crawford, Joshua Paxton, David Torkanowsky, Sam Kassiri, Jon Cleary, Tom McDermott (6p-12a) | Project Logic, Ekoostik Hookah (10p) | Monkey Ranch (Dave Malone, Tommy Malone, Mean Willie Green, Theresa Andersson, Reggie Scanlan, Glenn Hartman) (10p) |
Varsity Theater - Baton Rouge | String Cheese Incident, Calobo (9p) | Robert Earl Keen w/guests (9p) | |
Vic's Kangaroo Café |
As of 04/26/2000