Fairgrounds Cubes: Fri 4/27 - Sat 4/28 - Sun 4/29 --- Fri 5/04 - Sat 5/05 - Sun 5/06
Nightlife Grids: 1st weekend - Daze Between - In Stores - 2nd Weekend - Extra Days
Back to the Cube Rescue Program
main page.
Back to Swag's Jazzfest FAQ.
The Nearly-World-Famous Jazzfest Grids (2007 courtesy of Dan K) |
Venue: |
THURS 5/3 |
FRI 5/4 |
SAT 5/5 |
SUN 5/6 |
Alexandar's | James Rivers Movement 9 PM |
|||
Apple Barrel Bar |
Dave Gregg 8 PM Haleen & the Hellbenders 10:30 PM |
Kenny Holladay 8 PM The Hip Shakers 11 PM |
Sneaky Pete 8 PM Coco Robicheaux & the Swamp Monsters 11 PM |
Rollin' Hills 8 PM Andre Bouvier & The Royal Bohemian 10:30 PM |
Audobon Zoo | The Spinners Vivaz Atlanta Rhthym & Groove (part of Zoo-To-Do) |
|||
Bacchanal | The Bad Off 9 PM |
|||
Banks Street Bar
Map: 4401 Banks Street |
Walter Wolfman Washington 11 PM |
Joe Krown with Juice 11 - 2 AM |
Joe Krown Organ Combo 11 - 2 AM |
|
Big Top |
Lynn Drury w/ Margie Perez 10 PM |
Ford Fest II |
||
Boom Boom Room Presents At Blue Nile
Map: 532 Frenchmen Street |
Third Line feat. Benny D'Band and Don Kane & Special Guests 9 - 1:30 |
Idris Muhammad, Robert Walter, Will Bernard, Donald Harrison w/ Wil Blades & Honey Island Swamp Band 9 PM |
Idris Muhammad, Will Bernard, Donald Harrison, Wil Blades 9 - 1:30 |
Skerik Quartet feat Skerik, Mike Dillon, Todd Sickafoose, Brian Coogan 8 PM |
Boom Boom Room Presents At Blue Nile (Late Night) Map: 532 Frenchmen Street (504) 948-2583 |
Topaz and the Left Coast All Stars feat. Topaz, Will Bernard, Brian Jordan, Eric Bolivar, Wil Blades & Special Guest 2 AM |
Papa Mali Trio w/ Big Sam, Topaz, Eddie Roberts 2 AM |
||
Cafe Beignet | Steamboat Willie Jazz Band 6 PM |
Steamboat Willie Jazz Band 6 PM |
Steamboat Willie Jazz Band 6 PM |
Steamboat Willie Jazz Band 6 PM |
Café Brasil |
Theresa Andersson Group & Papa Mali (Live WWOZ 90.7 Broadcast), & CC Adock & the Lafayette Marquis 10 PM |
Cyril Neville & The Family Groove feat. Queen G & the Caesar Brothers & Big Sam's Funky Nation 10 PM |
Soul Rebels Brass Band 10 PM |
Trini 2 & Subline Journey (special guest the Ceasar Bros Funk band, Bigchief with black seminoles with young shion 7th ward madi gras indian) 8:30 PM |
Cajun Queen Riverboat |
Greyboy All Stars Hot 8 Brass Band Doors 7:30 Departure 8:15 SOLD OUT |
North Mississippi All Stars |
||
John Autin 9 PM Henry Butler 10:30 |
John Autin 9 PM Jeff Spence and Carolyn Mayers 10:30 |
John Autin 9 PM Cherie and Milo Mannino 10:30 |
||
Carrollton Station |
Jazzfest Acoustic Show w/ John "Papa" Gros,Anders Osbourne, Twangorama's Jimmy Robinson, & Fred Tackett of Little Feat 10 PM |
Paul Sanchez featuring Beatin Path & Craig Klein |
Susan Cowsill Band |
|
Check Point Charlie |
T-Bone Stone and the Lazy Boys 7 PM The American Cheese Trio 10 PM |
Early Can Bird 10 PM |
Sons of Uranus 7 PM Trick Bag w/ special guest 11 PM |
Sunday School Jam with Coy Dog 1 PM Three Legged Dog 7 PM Gal Holiday & the Honky Tonk Revue 11 PM |
Chickie Wah Wah | The Iguanas 10 PM Folk Rock Trio w/ Joe Cabral, Jonathan Freilich, Alex McMurry & Doug Garrison 11:55 PM |
Bonerama 10 PM |
Jonathan Freilich, Skerik, Stanton Moore, Todd Sickafoose, Mike Dillon 10 PM |
Ingrid Lucia CD Release Party 9 PM |
Circle Bar |
Dennis Coffey 10 PM |
007 10 PM |
The Plow Boys 10 PM |
|
Chaz Fest 3020 St Claude Ave 9th Ward Buy Tickets Here |
Soul Asylum Dave Pirner Tin Men Palmetto Bug Stompers Why are We Building Such a Big Ship Magnetic Ear Narcissy SupaGroup plus Special Guests Noon til 10 PM Rain or Shine There will be lots of toilets and lots of affordable water. Food by 'The Joint' |
|||
Chickie Wah Wah | Bonerama 10 PM |
Jonathon Freilich, Todd Sickafoose, Moore, Dillon, Skerik |
||
City Park-Twilight Garden Series |
Frank & Cindy Mayes 6 PM |
|||
Club 528 | Leah Chase 8 PM |
Troi Bechet 9 PM |
Sharon Martin 9 PM |
Elva Devaca 8 PM |
The Columns Hotel |
Linnzi Zaroski |
Preservation Jazz Hall Happy Hour |
||
Contemporary |
Ween |
Gov't Mule |
||
The Cricket Club 2040 St. Charles Ave. (301) 706-4621 |
The Fred Wesley Group with Groovesect, Bill Summers, Alfred Uganda Roberts, and more special guests 9 -1 |
|||
Grayson Capps Ingrid Lucia |
Zydepunks |
Hot Club of New Orleans 8 PM $5 Anders Osbourne 12 AM $15 |
Tin Men |
|
Marc Braud & The New Orleans Jazz Giants 10 PM |
Big Boss Blues Band feat Walter Wolfman Washington 10 PM |
Shannon Powell Quartet 8 PM |
||
Dragon's Den | The Bombshelter 10 PM |
James Singleton Orchestra 10 PM Gravity A 2 AM |
||
French Quarter Bar | Zydeco Brunch feat . Bruce Daigrepont 10 AM |
|||
Fritzel's |
Ryan Burrage & his Rhythmmakers 9 PM |
Ryan Burrage & his Rhythmmakers 9 PM |
||
Funky Pirate |
Big Al Carson & the Blues Masters 8:15 PM |
Big Al Carson & the Blues Masters 8:15 PM |
Big Al Carson & the Blues Masters 8:15 PM |
Big Al Carson & the Blues Masters 8:15 PM |
Frenchy's Gallery | Billy Iuso & The Restless Natives 6 PM |
|||
Gulfstream Restaurannt | Garden District Trio feat David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey 6:30 PM |
Garden District Trio feat David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey 6:30 PM |
Garden District Trio feat David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey 6:30 PM |
|
Handa Wanda's 2425 Dryades Street |
Big Chief Bo Dollis & The Wild Magnolias w/ Geechie Johnson & June Yamagishi 9:30 PM |
Unified Indian Practice w/ Wild Magnolisa, Black Eagles & Creole Wild West Indians 8 PM |
||
Hi-Ho Lounge |
The New Orleans Rhythm Conspiracy CD Release Party 10 PM |
Guitar Lightning Lee Electric Swamp Superposition Main Tenance 9 PM |
||
Hookah Cafe | Super Cool DJ Kazu 10 PM |
Gov't Majik 10 PM |
Overtime: N.O.'s hottest HipHop party w/ DJ EF Cuttin' 10 PM |
NOMO 9 PM |
House of Blues |
Toots & The Maytals 007 |
Chuck Brown & The Soul Searchers plus DJ Soul Sister 8 PM |
The Funky Meters Derek Trucks SOLD OUT |
Stephen Marley w/ Junior Gong |
House of Blues (late nite) |
Michael Franti & Spearhead 2 AM |
Umphrey's McGee 2AM |
||
House of Blues - Parish |
Marcia Ball 9 PM |
Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen | ||
Medeski, Martin & Wood with DJ Logic, Leo Nocentelli, Russell Batiste, Skerik & Special Guests 2 sets with MMW followed by DJ Logic & Friends late night 10 PM |
5th Annual Bayou Rendezvous (single ticket all night) Rhythm Council - Henry Butler, Papa Mali, Kirk Joseph, Robbie Kidd 9 PM New Orleans Social Club - George Porter, Jr., Henry Butler, Ivan Neville Leo Nocentelli, Raymond Weber 10:45 PM |
Cowboy Mouth |
||
5th Annual Bayou Rendezvous (single ticket all night ) The New Orleans All Stars - Johnny Vidacovich, George Porter, Jr., Ben Ellman Ivan Neville, Theresa Andersson, Tony Hall 12:30AM Papa Grows Funk 2 AM Eric McFadden Trio & Friends 4:30 AM |
Rebirth Brass Band 2 AM Late Night (Rebirth is a free show, the room will not be cleared after the first show) |
10th Annual Krewe of Zigaboo feat Zigaboo Modeliste 3 AM |
||
Jackson Square | Little Band o' Gold with special guests Rod Bernard, Lazy Lester, Tommy McClain and Warren Storm 8 PM FREE |
|||
Jacques-Imo's |
||||
Jazz National Park |
Ryan Burrage & his Rhythmmakers 12 PM New Orleans Jazz Vipers 2 PM |
|||
Jeans Lounge | Kurt Brunus Project 9 PM |
|||
Kajuns Pub 2256 St Claude |
Billy Iuso & Restless Natives |
19th St Red and Friends 10 PM |
||
Kerry Irish Pub |
Ghost Town 9 PM |
|||
Krazy Korner | Jimmy Thibodeaux 1 PM |
Jimmy Thibodeaux 1 PM |
Jimmy Thibodeaux 1 PM |
Jimmy Thibodeaux 1 PM |
Lafyette Square | Fan Fest Willie T backed by Stanton Moore, Robert Mercurio, Robert Walter, Will Bernard and Donald Harrison Jr, plus Charmaine Neville, and The Heritage School of Music Jazz Band 5-7:30 PM |
|||
Lazy River | Willow Family Band 11:30 AM |
Willow Family Band 11:30 AM |
||
Le Bon Temps Roule |
Soul Rebels All-night house party 11 PM |
Joe Krown (free oysters) 7 PM Morning 40 Federation 10:30 PM The Underdawgs 2 AM |
C.C. Adcock & the Lafayette Marquis 10:30 Billy Iuso & Restless Natives and Special Guests 2 AM |
Little Hercules 10:30 PM Papa Grows Funk 2 AM |
Legends | No Left Turn 10 PM |
|||
Library Lounge | Armand St. Martin 5 PM |
Armand St. Martin 6 PM |
Armand St. Martin 6 PM |
|
Liuzza's by the Track | Groovesect | Groovesect | ||
Maple Leaf |
Vidacovich, Porter, Benevento, Skerik 10 PM |
Big Sams Funky Nation 10 PM Johny Sketch & The Dirty Notes |
Jon Cleary |
Russell Batiste Bonerama plus Toubab Krewe |
Maple Leaf (late nite) |
Perrier Lounge 11th Anniversary JazzFest Party James Brown Birthday Tribute with Rusty Staub: Tony Hall, Eric Bolivar,Renard Poche, Special guests |
Outformation |
||
Marigny Brasserie 309 Chartres St |
Sunday Brunch with The Pfister Sisters 11:30 - 2:30 |
|||
Melange | Jeremy Davenport 9 PM |
Jeremy Davenport 9 PM |
Jeremy Davenport 9 PM |
|
Mimi's | Vavavoom 10 PM |
|||
Mother-In-Law Lounge |
Egg Yolk Jubilee |
|||
Muriel's | Jazz Brunch feat. Joe Simon 11 AM |
|||
The Music Tent on Claiborne | Hot 8 Brass Band, Jesse Moore, James Andrews and the Crescent City Allstars and others 8 PM |
Rockie Charles, The President of Soul, Guitar Slim Jr., James Winfield, Henry Turner and Flavor 8 PM |
Stephanie and Marlon Jordan, Pinstripe Brass Band, The Heard 8 PM |
|
Neutral Ground Coffeehouse | Twangorama's Jimmy Robinson solo acoustic 8 PM |
|||
New Orleans Board of Trade 316 Board of Trade Place |
Drum Call Series 9 PM |
Outformation 11 PM Topaz Low-Country Audio |
||
Oak Street Cafe |
Charles Farmer |
Charles Farmer |
Charles Farmer |
Charles Farmer |
Ogden After Hours | James Andrews 6 PM |
|||
Old Point Bar |
Campbell Brothers | Campbell Brothers | ||
One Eyed Jack's |
Garage A Benevento |
New Orleans Bingo Show 2 Shows 9 & 11 PM |
Eric Lindell 9 PM |
|
On Trois | Marva Wright 5:30 PM |
Marva Wright 5:30 PM |
Marva Wright 5:30 PM |
|
Crescent City Joymakers 8 PM |
Palm Court Jazz Band feat. Thais Clark 8 PM |
Palm Court Jazz Band feat. Lionel Ferbos 8 PM |
Veteran Chicago Jazz Star Franz Jackson w/ Lars Edegran Jazz Allstars (Evan Christopher, Fred Lonzo, Frank Oxley, Jim Singleton) 8 PM (dinner starts at 7 PM) |
|
Parkway Bakery | Gal Holiday & The Honky Tonk Review 7 PM |
Little Freddie King Band | Johnny Sansone 7 PM |
|
Polo Club Loungeat Windsor Court Hotel | The Kitt Lough Trio 8 PM |
|||
Ponchartrain Hotel | Philip Melancon 9 PM |
Philip Melancon 9 PM |
||
Preservation Hall |
Gibson Presents |
Preservation Hall Jazz Band 8 PM Charlie Hunter Trio 12 AM |
Preservation Hall Jazz Band 8 PM Charlie Hunter Trio 12 AM |
In The Spirit |
Ray's Club |
3rd Coast Reggae All-stars Trini 2 9 PM |
Marva Wright CD-release party 10 PM |
David Batiste & the Gladiators 9 PM |
Paul Shaffer's New Orleans Jazz Fest Party w/ Marva Wright David Batiste & Gladiators Rockin' Dopsie Wild Magnolias Marva Wright David Batiste & Gladiators 9 PM |
Republic New Orleans |
Ozomatli DJ Logic (free) late Night |
George Clinton & Parliament Funkadelic DJ Logic (free) |
|
|
Geno Delafose & French Rockin' Boogie Keith Frank 8:30 PM |
Tab Benoit |
Kermit Ruffins |
Sonny Landreth |
|
Rotolo's | Ed Barrett 9 PM |
Riccardo Crespo & Sol Brasil 10 PM |
Gravity A 12 AM |
|
Rivershack Tavern |
Kim Carson |
|||
Johny Sketch & The Dirty Notes Toubab Krewe |
Gradoux w/ Mardi Gras Indians 12 Noon Trombone Shorty & Orleans Avenue 101 Runners "Real-Deal Injun Funk" feat. Willie T, Papa Mali, Gradoux, and Indian Chiefs Monk Boudreaux, Rodi Lewis, and David Montana |
Gangbe Brass Band |
||
Rotolo's | Riccardo Crespo and Sol Brazil 10 PM |
|||
The Rusty Nail | Kid Red 8 PM |
The Jesse Moore Band 10 PM |
Christian Winther 10 PM |
|
The Saturn Bar | Morning 40 Federation 10 PM |
Schatzy plus Special Guests 10 PM |
Rotary Downs The Other Planets 10 PM |
007 10 PM |
Donald Harrison 2 shows: 8 & 10 PM |
Ellis Marsalis 2 shows: 9 & 11 PM Wes Anderson Quartet 1 AM |
Astral Project 2 shows: 9 & 11 PM Trombone Shorty 1 AM |
Maurice Brown Quintet |
|
The Radiators w/ |
The Subdudes |
The Subdudes |
||
Spotted Cat (early) | Washboard Chaz Trio 6:30 PM |
Rites of Swing 4 & 6 PM |
||
Spotted Cat | Vavavoom 10 PM |
New Orleans Jazz Vipers 10:30 PM |
St. Louis Slim & Swing Soiree 10 PM |
New Orleans Jazz Vipers 10:30 PM |
Steamboat Natchez (at Storyville) Jazz Parlor |
Dinner Jazz Cruise feat . Dukes of Dixieland 7 PM |
Dinner Jazz Cruise feat . Dukes of Dixieland 7 PM |
Dinner Jazz Cruise feat . Dukes of Dixieland 7 PM |
|
Bleu Orleans feat. Patrice Rushen 9 & 11 PM |
Detroit Brooks feat. Donald Harrison 10 & 12 |
Shannon Powell with Jason Marsalis on Vibes 10 & 12 |
Deacon John 9 & 11 PM |
|
Swizzle Stick Bar at Lowes Hotel | Kim Provost and Bill Solley 5 PM |
Kim Provost and Bill Solley 5 PM |
||
Three Ring Circus | Lynn Drury 9 PM |
|||
Dirty Dozen Brass Band Rebirth Brass Band 9 PM |
The Radiators 9 PM |
Jon Cleary Trio Corinne Bailey Rae 9 PM SOLD OUT |
Dumpstafunk With Special Guests Leo Nocentelli and George Porter Jr. The Trio (Johnny Vidacovich, George Porter Jr., Theresa Andersson, June Yamagishi, Trombone Shorty and Ivan Neville) |
|
Galactic 2 AM |
Michael Franti & Spearhead 2 AM |
Greyboy All Stars 2 AM SOLD OUT |
||
Tomatillos | Cinco de Mayo Block Party w/ The Iguanas |
|||
Tropicle Isle Beach Club | Waylon Thibodeaux 5 PM |
Waylon Thibodeaux 5 PM Willie Locket 9 PM |
||
Kermit Ruffins | Corey Henry & The Young Fellas |