Swag's
Cube Rescue - Year 2002 Schedule
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
FIRST WEEKEND | THU 4/25 | FRI 4/26 | SAT 4/27 | SUN 4/28 |
Bally's | Bobby Blue Bland (8:30 & 11p) | Marvin Sease (8:30 & 11p) | ||
Blue Nile | Slewfoot Blues Band (6p) New Orleans Juice, Yo Flaco!, Wasted Nation,(10:30p) |
Morning 40 Federation, Will Bernard (11p) DJ Harry (2:15 & 5:15a) The Slip (3a) Particle (7a Saturday morning) |
Ladysmith Black Mambazo (8p) Fredy Omar con su Banda (11p) DJ Harry Dance (2:15 & 5:15a) Liza & the Soul Stars (3:15a) Global Funk Council (7am Sunday morning) |
Drums & Tuba (10p) Allstar Boogaloo Jam: Charlie Hunter, Idris Muhammed, Will Bernard, Donald "Duck" Harrison, Special Guests (1:30a) |
Cafe Brazil | Cabaret Diosa (10p) | Idletime (10:30p) | ||
Cajun Queen Riverboat | The Radiators (10:15) SOLD OUT |
|||
Carrollton Station | Caffeine Music Songwriter Night (9p) | Dash Rip Rock, Michael Jeansonne & his Band of Indians (10p) | Tab Benoit Blues Band (10p) | Pat McLaughlin Acoustic Evening (10p) |
Chartres Block Party (#309) | The Revealers | |||
Check Point Charlie | The Greyhounds, Hoodoo Taxi, We're Only In It For The Honey (10p) | Dirty Mouth, Funk on the Bayou (9p) | Creatures of Habit, Eric Lindell (9p) | Open Mic Blues Jam, Hoodoo Taxi (9p) |
Circle Bar | Red Stick Ramblers (10:30p) | The Plow Boys (11p) | Hot Club Of New Orleans (11p) | Royal Pendletons (10:30p) |
d.b.a. | Daydreams & Curry (10p) | Permagrin (10p) | Dave Pirner (10p) | Joe Krown Quartet (10p) |
Donna's | George French Band w/Germaine Bazzle (10:30p) | Herlin Riley Quartet w/Wes Anderson (10:30p) | Warren Batiste Band (9p) Dr. Bone & The Hip Cats (12a) |
Shannon Powell Quintet w/Topsy Chapman & Davell Crawford (9:30p) |
Dos Jefes Uptown Cigar Bar | Jason Marsalis Vibes Combo (9:30p) | Sunpie Barnes, Jumpin' Johnny Sansone (10p) | Rickie Castrillo & Dreamland (10p) | Burke Ingraffia Trio (8p) |
Dragon's Den - CLOSED, MAY NOT REOPEN BY FEST | Open Mic (8p), Quintology (10:30p) | Cronk (10:30p) | Soul Rebels Brass Band (10:30p) | Los Vecinos (10:30p) |
El Matador | David Dunbar (8p) Ingrid Lucia & the Flying Neutrinos (10p) |
The Special Men (8p) Sophistacats & Sophistakittens (11p) |
Alianza Flamenca (7p) Dash Rip Rock, The Jive Turkeys (11p) |
David Dunbar Quartet (8p) Charm City Brokers (10p) |
Fairmont Hotel | Jazz Fest Gala: Fats Domino, Zion Harmonizers featuring Aaron Neville, Henry Butler, The Pinettes Brass Band | |||
FQB Ritz Carlton | Jeremy Davenport (9p) | Jeremy Davenport (9p) | Jeremy Davenport (9p) | JMO Jazz Band (9p) |
Frenchy's Gallery | Steve Lowery opening, music TBA (6-9p) | Willie Metcalf (12-3p) | Joe Schlesinger (12-3p) | JMO Jazz Band (9p) |
Funky Butt | Anders Osborne (10p) |
Big Chief Monk Boudreaux, Anders Osborne (10p) | Big Sam's Funky Nation (10p) Kermit Ruffins & The Barbecue Swingers (12p & 2a) |
Devin Phillips Quartet (9p) Wess Anderson (10 & 12p) |
Hi-Ho Lounge | Glorybee, DJ Tom Harvey, Drums & Tuba (10:30p) | Rotary
Downs, Urbosleeks (10:30p) Greyhounds (2a) |
Subteens, TBA (10:30p) | Yo Flaco! (10:30p) |
House of Blues | Rebirth Brass Band (10p) Soul To Soul/A Hip Hop Dance Event (12a) |
The Neville Brothers (9p) | The Neville Brothers (9p) Funky Meters (2a) |
Gospel Brunch with Paulette Wright
Davis at (9:30a, 11:45a & 2p) The Neville Brothers, Gigi (9p) |
House of Blues - Parish | The Mahotella Queens (9p) Melvin Sparks, Particle (2a) |
Roy Rodgers & The Delta Rhythm
Kings (9p) Jacob Fred Jazz Odyssey, The Slip (2a) |
Papa Grows Funk (11p) | |
Howlin' Wolf | Los Hombres Calientes, The Henry Butler Group, Kermit Ruffins & The Barbecue Swingers, Dr. Michael White (10p) | Mike Clark, George Porter Jr., Donald
Harrison Jr., June Yamagushi, Forfotton Souls Brass Band (10p) Jacob Fred Jazz Odyssey (late) |
2 Skinee J's, Need 5 Rooms (9p) Ozomatli, The New Deal (2:30a) |
David Cross , Ultrababyfat (10p) |
Jazz National Park 916 N. Peters |
Mike
Savage Trio (11a) Richwell Ison Experience (2p) |
|||
Jimmy's Club | George Porter, Jr. & His Runnin' Pardners (10p) | Marcia Ball (10p) | Walter "Wolfman" Washington & The Roadmasters, Anders Osborne (10p) | |
Le Bon Temps Roule | Soul Rebels Brass Band (10p) | DJ Davis Trio (7p) Egg Yolk Jubilee (10p) |
Sunpie & The Louisiana Sunspots (10p) | Sunpie's Caribbean Dance Party (10p) |
Le Chat Noir | Harry Maronne, Jr.'s 'Songs of Al Jolson' starring Christopher Wecklein (8p) | Jazz & Blues Chanteuse Series: Pfister Sisters & Their Swinging Big Band (9&11p) | Jazz & Blues Chanteuse Series: Cynthia Owen & Troi Bechet (9&11p) | |
Lion's Den | Irma Thomas (8p) | Irma Thomas (8p) | ||
Live Bait Bar & Grill | ||||
Louisiana Jukebox Live | Dash Rip Rock, Myself, Amanda Shaw (7p) | |||
Mama's Blues | Tab Benoit (10p
& 12a) Monk Boudreaux & The Golden Eagles w/Brian Stoltz (2a) |
Sansone, Krown & Fohl (10p) Clarence "Gatemouth" Brown & Gate's Express (12a & 2a) |
Eluard & Co. (4-8p)
Marva Wright (10p & 12a) |
|
Maple Leaf | Astral Project & Wall of Percussion w/Alfred Uganda Roberts, Michael Skinkus and Hector Guillardo (10:30p) | Rockin Dopsie Jr. & The
Zydeco Twisters (10:30p) Papa Grows Funk (3a) |
Ann Rabson, The Iguanas (10:30p) The Slip (2a) |
Troy "Trombone Shorty"
Andrews (8p) Theresa Andersson (10:30p) Brotherhood of the Groove (10:30p) |
Margaritaville Cate | Kenny Holladay (3p) Jeff Naideau (6p Lynn Drury & The Drivers (9p) |
Mike Hood (3p) Lynn Drury & The Drivers (6p) Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p) |
Kenny Holldaday (3p) Irving Bannister's All-Stars (6p) Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p) |
Kenny Holldaday (3p) Irving Bannister's All-Stars (6p) Slick Wilson (9p) |
Mermaid Lounge | Afroskull (10p) Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (1a) |
Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (10p) | Egg Yolk Jubilee, All That (10p) Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (1a) |
Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (10p) |
Mid-City Lanes Rock 'n Bowl | Geno Delafose & French Rockin' Boogie, Keith Frank, Chris Ardoin (9:30p) | Sonny Landreth, The Iguanas, Joe Clay, Johnny J & The Hitmen (9:30p) | Ingrid Lucia & The Flying Neutrinos
(8:30p) Rockin' Dopsie Jr. & The Zydeco Twisters, Rebirth Brass Band (9:30p) |
Nathan & The Zydeco Cha Chas, Poncho Chavis & Boozoo's Majic Sounds, Rebirth Brass Band (8:30p) |
Mid-City Lanes - Bowl Me Under Café | Anders Osborne (9:30p) | George Porter & The Running Pardners (10p) | ||
Municipal Auditorium | Lenny Kravitz, Karl Denson's Tiny Universe (9p) | Melissa Etheridge, Taj Mahal & The Phantom Blues Band (9p) | ||
Neutral Grounds Coffeehouse | Flying Shu Trio, Nelson Lunding (7p) | Balsawood Flyers
(7p) Jonathan Harder (9p) Leslie Smith (10p) Myshkin (11p) Burke Ingraffia (12a) |
Lela Cloud (7p) Atlas' Backpack (8p) Joe Barbara & Bruce Wiley (9p) Edith Sidebottom & the Paisley Skirts (10p) |
Open Mic Night
with Count Z Bop (7p) Gallivan Burwell (10p) |
NOCCA/Lupin Hall | Matt Lemmler's "Portraits of Wonder" w/ Leah Chase, George French, Brice Winston, John Ellis, Jason Mingledorff, Jimmy Weber, Erik Jekabsen, John Mahoney, Roland Guerin, Brian Blade (big band jazz) (9&11p) | |||
Old Point Bar | Tab Benoit (10:30p) | Bonerama (10:30p) | Stanton Moore and More with Brian Seeger, Charlie Dennard, Brent Rose (10:30p) | Astral Project, The Slip (10:30p) |
Orpheum Theater | Vida Blue featuring Page McConnell,
Oteil Burbridge and Russell Batiste; The New Deal (9p)
SOLD OUT |
|||
Palm Court Jazz Café | Crescent City Joymakers w/ Lloyd Washington (8p) | Ernie Elly Slickshots with Thais Clark (8p) | Lionel Ferbos, Les Muscutt & the Palm Court Jazz Band (8p) | JUMP, JIVE & SWING with Sam Butera & The Wildest (8p) |
Pete Fountain's | Pete Fountain | |||
Praline Connection | Women in Jazz: Terri Lynn Carrington with Rebecca Barry, Cynthia Dewberry, Peter Martin, Chris Severin & Bill Solley; Rene Marie with Ted Howe, Johnny Vidacovich & Roland Guerin (9p) | Charlie B's Midnight Jazz: Legends of the Bandstand w/David "Fathead" Newman, Curtis Fuller, Cedar Walton, Buster Williams, Louis Hayes; The Heath Brothers w/Jimmy Heath, Percy Heath, Albert "Tootie" Heath & Jeb Patton (12a) | ||
Preservation Hall | Dave Bartholemew & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Leroy Jones & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | John Brunious & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Harold "Duke" Dejean's Olympia Brass Band (8:30p) |
Red Room | Greg Dawson's Crosswinds (9p) | Wanda Rouzan & A Taste of New Orleans, Glen Andrews Brass Band (9p) | Batiste Brothers w/Glenys Rogers & Smiley Ricks' Mardis Gras Indians (9p) | |
Rivershack Tavern | ||||
Rosy's Jazz Hall | ||||
Saenger Theater | Galactic, Ozomatli (9p) | String Cheese Incident (10p) | String Cheese Incident (10p) | |
Shim Sham Club | 1984 - 80's Dance Night (9p) | Demons & Wizards - The Songs of Uriah Heep (9p) | Shim Sham Revue w/The Shim Shamettes, Ingrid Lucia, Ronnie Magris Shim Sham Revue Band (8 & 10p) | |
Snug Harbor | David Murray & The Gwo-Ka Masters (9&11p) | Ellis Marsalis Quintet (9&11p) | Astral Project (9&11p) | Victor Goines Quartet (9&11p) |
Southport Music Hall | Michael Ray & the Cosmic Krewe w/Marshall Allen, Sheik Rasheed's Unit One (10p) | |||
Spotted Cat | Washboard Chaz Blues Trio (6:30p) Tin Men (2a-5a) |
|||
Storyville District Jazz Parlor | Sunset Jazz (4p) Brian 'Breeze' Cayolle (7:30p) Jazz & Blues Jam w/Larry Seibert (12a) |
Sunset Jazz (4p) Eddie Bo (7:30p) Jazz & Blues Jam w/Larry Seibert (12a) |
Sunset Jazz (4p) Pat "Mother Blues" Cohen (7:30p) Jazz & Blues Jam w/Larry Seibert (12a) |
Sunset Jazz (4p) Barbara Shorts (7:30p) Jazz & Blues Jam w/Larry Seibert (12a) |
Sweet Lorraine's | Kurt Brunus Project (8p) | Davell Crawford & Juanita Brooks | The Punany Poets (8p) Michael Ward (10p & 12a) |
Nat Simpkins, Henri Smith & Marlon Jordan |
Tipitina's - Uptown | Galactic, Walter "Wolfman"
Washington (10p) SOLD OUT |
Taj Mahal & The Phantom Blues Band,
Marva Wright & The BMW's (9p) Karl Denson's Tiny Universe (2a) SOLD OUT |
Dr. John, Marcia Ball (9p) SOLD OUT The Radiators (2a) |
Zigaboo's Funk Revue, Steve Kimock Band (10p) |
TwiRoPa Mills | Garaj Mahal (Fareed
Haque, Alan Hertz, Kai Echhardt, Eric Levy) (1a-5a) |
N'Dea Davenport,
Kudu, DJ Bryant K (10p) Brass Band Throw Down: Rebirth Brass Band, Soul Rebels, Lil' Rascals, New Birth Brass Band, The Real Untouchables, James Andrews, Trombone Shorty (1a) |
||
Vaughan's | Kermit Ruffins & The Barbeque Swingers (11:30p) | |||
Zeitgeist
Multi-Disciplinary Arts Center 1724 Oretha Castle Haley Blvd. |
3 Now 4 w/James Singleton, Dave
Easily, Tim Green, Mark DiFlorio (8p) Children of the Sun Tribute to Sun Ra w/Marshall Allen, Michael Ray, Carl Leblanc, Sheik Rasheed, Mikhail Williams, Kamau Phillips, Dr. Jimbo Walsh, Kevin O'Day, more (9:30p) |
The New Thing w/ Rob Wagner &
Joe Cabral (8p) Kelvin Sholar & Estoerica w/Jaimeo Brown, Damon Warmack & Lu Quantum Leap (9:30p) |
Film: Off the Road (8p) Alvin Fielder, Edward "Kidd" Jordan & Peter Kowald (9:30p) |